دبستان پسرانه - نیشابور
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  مقالات دانش پژوهان ---> هوا { . }

   

   

  موضوع تحقیق

   

  هـــوا

   

   

  تهیه و تنظیم:

   

  محمد قربانی- علی توکلی

   حسین سلیمانی

   

  كلاس :چهارم

  سركار خانم:افسانه عطري

  دبستان :امام حسين(ع)

  سال تحصيلي 86/87
   
  فهـرست

  عنوان                                                                                   صفحه

   

           ماشین هوا                                                                                               1

           اتمسفر                                                                                                   3

        حرکت هوا                                                                                                 4

        هوای اطراف ما                                                                                            6

       پیش بینی وضع هوا                                                                                         7

      گفته های قدیمی در مورد هوا                                                                             8               سازگار شدن با وضع                                                                               9

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  ماشین هوا

  «هوای» اطراف ما دائماً در حال تغییر است . گاه این تغییرات غیر منتظره است و ما را غافلگیر می کند ؛ مثلاً ممکن است یک صبح آفتابی با آسمانی صاف و آبی ، بعدازظهر طوفانی و همراه با رعد و برق را به دنبال داشته باشد . «هوا» یعنی شرایط هوا یا اوضاع جوی در یک مکان معین و یک زمان خاص . افرادی را که الگوهای شبانه روزی «هوا» را مورد مطالعه قرار می دهند ، هواشناس می نامند . هواشناسان با در نظر گرفتن دما ، فشار ، باد و باران می توانند نحوه ی تغییر اوضاع جوی را پیش بینی کنند

  اوضاع جوی توسط هوای متحرکت ، یا باد ، ایجاد می شود . بادها را می توان قطعات متحرک ماشین «هوا» دانست . بادها حامل آبی هستند که ابر ، باران و برف را
  می سازد ، و علاوه برآن ، به جابه جایی گرمای خورشید در پیرامون زمین نیز کمک می کنند . گاه نیروی باد بسیار زیاد است . برای مثال در قرن گذشته در آمریکا یک گردباد شدید طویله ای را به هوا بلند کرد و با خود برد ؛ اما یک زن شیردوش و گاوهایش که در طویله بودند ، بدون آنکه صدمه ببینند ، برجای خود باقی ماندند ؛ آن ها با خوش شانسی از خظر جسته بودند . این قبیل بادها ، غالب اوقات بسیار خطرناکند و خرابی زیادی به بار می آورند .

  نقاط مختلف زمین ، «هوا» ی متفاوت دارند . برای مثال ، زمین نقاط قطبی در تمام طول سال از برف پوشیده است ، در حالی که سطح بیابان های خشک و گرم به ندرت به خود باران می بیند . میانگین تغییرات اوضاع جوی یک منطقه را آب و هوای منطقه ای یا اقلیم می نامند . دانشمندانی که پیرامون آب و هوا مطالعه می کنند ، آب و هواشناس یا اقلیم شناس نام دارند . آب و هوای منطقه ای گرچه در طول زندگی یک فرد چندان تغییر نمی کند ، اما طی هزاران سال می تواند تغییرات فراوانی پیدا کند .

  امروزه گاه می توانیم آب و هوا را تغییر دهیم . مثلاً می توان یک ابر را به باریدن واداشت ، و یا از شکل گیری تگرگ جلوگیری کرد . اما بعضی از اقلیم شناسان عقیده دارند که ما به طور ناخواسته نیز در حال تغییر دادن شرایط اقلیمی هستیم . آن ها فکر می کنند که حال این اقدامات ناآگاهانه ، رو به گرمی نهادن «هوای» ی زمین است .


  «اتمسـفر»

  زمین ما توسط لایه ی ضخیمی از هوا که اتمسفر (جو) نام دارد ، احاطه شده است . اگر اتمسفر وجود نمی داشت ، دما در طول روز ، داغ و سوزاننده و در شب ، سرد منجمد کننده می بود . اتمسفر ، مخلوطی از گازهای مختلف است . بیش از سه چهارم حجم اتمسفر را گاز و نیتروژن ، و بیشتر یک چهارم باقی مانده را گاز اکسیژن تشکیل می دهد . میزان بخار آب و دی اکسید کربن اتمسفر بسیار ناچیز کمتر از یک درصد است . اما همین مقدار ناچیز بخار آب ، سازنده ی تمام ابرهایی است که باران برف ، تگرگ و مه را به وجود می آورند .

  گازهای اتمسفر از آتشفشان هایی منشاء گرفته اند که در زمان جوانی زمین بسیار فعال بوده اند . موجودات زنده ، در طول بیش از صدها میلیون ، مخلوط گازها را تغییر داده اند .


  «حرکت هـوا»

  تغییرات جوی در اثر حرکت هوا ایجاد می شود . حرکت هوا نیز نتیجه ی گرم شدن آن توسط خورشید است . اما خورشید هوا را مستقیم گرم نمی کند ، بلکه تقریباً تمام گرمای پرتوهای خورشید از درون اتمسفر می گذرد و به سطح زمین یا دریا انتقال  می یابد ؛ سپس زمین یا دریای گرم شده ، هوای بالای خود را گرم می کند .

  هوا، در اثر گرم شدن ، منبسط و سبک می شود ، و در نتیجه بالا می رود . این حالت بیشتر در استوا اتفاق می افتد ، چرا که در آنجا پرتوهای خورشید گرمتر از هر جای دیگر است . هوای قسمت پایینی اتمسفر در اثر گرم شدن سبک می شود و شروع به بالا رفتن می کند . هوای گرم ، در قسمت بالای اتمسفر به اطراف پراکنده می شود . در همان حال ، هوای سردتر و در نتیجه سنگین تر ، از زیر ، هوای گرم را بالا می راند و جای آن را می گیرد . سپس این هوای سرد نیز گرم می شود و بالا
  می رود . این سیکل یا دور را کنوکسیون (همروفت) می نامند . دوکنوکسیون همانند موتور «ماشین هوا»ست .

  کنوکسیون در پایین ترین لایه ی اتمسفر رخ می دهد . در نتیجه ، تغییرات جوی نیز در همین لایه اتفاق می افتد ، زیرا عامل این تغییرات ، حرکت هواست .

  هوا همواره در حرکت است . حتی در یک روز آرام اگر انگشت خود را خیس کنید و بالا بگیرید ، در یک سمت آن احساس خنکی خواهید کرد ، چرا که نسیم از آن سمت می وزد . نسیم ملایمی که برگونه ی خود احساس می کنید و باد تندی که با استفاده از آن بادبادکی را به هوا می فرستید ، هر دو از ماشین هوا نیرو می گیرند که با شروع دور کنوکسیون در استوا ، آغاز به کار می کند .

  هنگامی که یک بادکنک را باد می کنید ، در واقع هوا را با فشار به داخل آن می رانید . هر چه بیشتر در بادکنک بدمید ، فشارهوای درون آن بالاتر می رود . هنگامی که دهانه ی بادکنک را رها می سازید ، هوای داخل آن که فشار زیادی دارد  به بیرون که فشار هوا کمتر است ، هجوم می آورد .

  به همین ترتیب ، هوای سردی که در کنوکسیون به سمت زمین پایین می آید ، ناحیه های پرفشار را به وجود می آورد . هوای ناحیه ی پرفشار به طرف ناحیه ی کم فشار حرکت می کند . با حرکت هوا ، باد شکل می گیرد .

   

   

   

   

  دور کنوکسیون در استوا آغاز می شود . در این جا هوای گرم بالا می رود و به اطراف پخش می شود این هوا با دور شدن از سطح زمین ، دوباره سرد می شود و پایین می آید .

  « هوای اطراف ما »

  «هوای» محل زندگی ما ، بخش کوچکی از ماشین «هوا»ست . گرمای مناطق استوایی  سرما و یخبندان قطبها ، کنوکسیون هوا و جریان های دریایی ، همه در کنار هم ، «هوا»ی مناطق مختلف دنیا را می سازند «هوا» گاه آفتابی است ، گاه بارانی و گاه برفی  تمام این تغییرات ، حاصل تغییر الگوهای باد در ماشین «هوا»ست .

  هنگامی که پیش بینی «هوا» غلط از کار درمی آید و مثلاً به جای یک روز آفتابی ، خود را با باران مواجه می بینیم ، غالباً تقصیر را متوجه اداره یا فرد
  پیش بینی کننده می دانیم . اما در واقع ماشین «هوا» آنقدر پیچیده است که جای تعجب دارد چگونه گاه پیش بینی «هوا» درست از آب در می آید . بعضی مواقع شما نیز می توانید با نگاه کردن به ابرها و توجه به جهت وزش باد ، وضع «هوا» را به سادگی پیش بینی کنید .

  پیش بینی وضع «هوا»ی محلی ساده است ، زیرا شما تنها می خواهید بدانید باران خواهد بارید یا نه ، و اینکه آیا بارندگی مدتی طولانی ادامه خواهد داشت یا زود بند خواهد آمدحتی گفته های قدیمی در مورد «هوا» مانند «سرخی آسمان در شب»

  پیش بینی وضع «هوا»

  ما می توانیم از ایستگاه هواشناسی ساخت خودمان ، برای مطالعه و مشاهده ی وضع «هوا» استفاده می کنیم . اگر دما ، فشار هوا و مقدار بارندگی را اندازه گیری کنیم و جهت باد را مشخص سازیم ، قادر خواهیم بود که با تجزیه و تحلیل این اطلاعات ، وضع احتمالی «هوا»ی روزهای آینده را حدس بزنیم . اجداد ما می دانستند که الگوهای معینی از «هوا» به معنی در راه بودن باران ، و الگوهای دیگر به معنای در راه بودن هوای صاف و آفتابی است .

  گفته های قدیمی در مورد «هوا»

  روایات قدیمی در مورد وضع «هوا» (سرخی آسمان در شب ، آرامش چوپان) از گفته های مردم قدیم است که در مورد «هوا» اطلاعات زیادی داشتند ، چرا که اغلب در بیرون از محیطهای سرپوشیده کار می کردند . زمانی که آسمان به هنگام غروب خیلی سرخ می شود ، دلیل آن وجود مقدار زیادی غبار در هواست . در این حالت ، هوا خشک است . در اروپا که این مَثَل  نیز مربوط به مردم آنجاست ، تغیرات جوی از سمت غرب پدیدار می شود ، بنابراین چوپانان آن دیار می دانستند که سرخی آسمان به هنگام غروب به معنی آن است که شب را بدون بارندگی خواهند گذراند .

  اما امروزه ، چه برای کار و چه برای سرگرمی ، به پیش بینی مطمئن تر وضع «هوا» نیاز داریم . ما باید از وضع «هوا»ی هر روز مطلع باشیم تا دست کم بدانیم هنگام خروج از منزل ، همراه داشتن بارانی و چتر ضرورت دارد یا نه .

  سازگار شدن با وضع «هوا»

  مردم به خوبی می توانند خود را با آب و هوا سازگار کنند . لباسها و خانه های ما ویژه ی آب و هوایی که در آن زندگی می کنیم ، طراحی و ساخته می شود . سیستم حرارت مرکزی می تواند یک خانه را در روزهای سرد زمستان ، گرم نگه دارد  سیستم تهویه مطبوع نیز در کشورهای گرمسیر، ساختمانها را خنک می کند .

   

   

   

  منابع و مأخذ :

   کتاب درباره هوا نوشته جان ماری گریبین

  ترجمه محمود سالک ، غلامحسین اعرابی

  استفاده از مجلالت و کتب درسی علوم دوره ابتدایی
   

   

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: محمد قرباني-علي توكلي-حسين سليماني
  • آدرس الکترونیک فرستنده: .
  • تاریخ ارسال: شنبه 4 خرداد 1387
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 580479 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد